logonew2

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ

УКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР ІСЛАМОЗНАВСТВА

Прагматика, взаємна вигода і взаємна повага:
основні тренди українсько-казахстанських відносин

О. Аулін

427b68f25750677c42baf5bfcc7f1a7c6 вересня 2019 року в Києві Посол Казахстану в Україні Самат Ордабай провів брифінг для представників експертного, наукового співтовариства і ЗМІ, присвячений Посланню Президента Касим-Жомарт Токаєва «Конструктивний суспільний діалог - основа стабільності і процвітання Казахстану». Глава дипломатичної місії особливо підкреслив, що лейтмотивом Послання є продовження реалізації курсу Єлбаси - Першого Президента Республіки Казахстан щодо подальшого підвищення життєвого добробуту казахстанського народу, збереження єдності нації і стабільності в країні. У своєму виступі посол також неодноразово звертав увагу на схожість ситуації в нинішньому Казахстані і Україні.

Сучасні політичні процеси в Казахстані дуже нагадують українські. Це стосується не тільки електоральної сфери. На тлі зміни поколінь політичних еліт відбуваються позитивні зміни в правовій системі двох країн. В обох суспільствах існують запити на зміни. Зростає активність громадського сектору. Підвищується роль соціальних комунікацій, у рамках яких здійснюється зворотний зв'язок з народом. Посол акцентував увагу на концепції «держави, що чує» - створення ефективного механізму продуктивної взаємодії владних структур як з окремими громадянами, так і з інститутами громадянського суспільства в цілому. При цьому він процитував Послання Президента Казахстану: «Тільки шляхом постійного діалогу влади і суспільства можна побудувати гармонійну державу, вбудовану в контекст сучасної геополітики».

Сьогодні в Казахстані новий Гарант Конституції, нова команда, яку відрізняє нове бачення завдань,що стоять перед країною. У той же час серед підходів нового керівництва важливе місце займає спадкоємність. Політика трансформацій триватиме, але без ривків. Для цього суспільство повинно бути завчасно підготовлено до прийдешніх змін. Перший Президент Казахстану залишається в активній політиці. Нурсултан Назарбаєв зайняв пост секретаря Ради безпеки, до компетенції якого входить не тільки загальне керівництво роботою Секретаріату Радбезу республіки, а й Відділу правоохоронної системи Адміністрації Президента.

Аналізуючи нинішні політичні зміни, Голова диппредставництва зазначив, що раніше для Казахстану пріоритетом була сильна політична влада. Завдяки цьому в країні, де проживають представники 140 національностей і 34 конфесій, вдалося зберегти міжетнічну злагоду і сформувати потужну економічну базу. Тепер прийшов час вирівняти баланс між економічним, політичним та громадським сегментами. У цьому повинні допомогти формування громадянського суспільства, партійне будівництво і конституційна реформа, яка, зокрема, передбачає перерозподіл повноважень за рахунок підвищення статусу парламенту. Однак основні принципи управління республікою будуть збережені. Перш за все, мова йде про сильну президентську владу. У результаті країна повинна отримати «сильного президента, впливовий парламент і відповідальний уряд».

Сьогодні казахстанців також хвилює особиста безпека. Правляча еліта планує її забезпечити за рахунок збільшення чисельності силовиків з одночасним посиленням їх соціальної захищеності. Основним критерієм оцінки діяльності представників правоохоронних органів як і раніше залишається ефективність у справі захисту пересічних громадян. Подібна постановка питання має на увазі й посилення заходів по боротьбі з корупцією.
У сфері економіки влада Казахстану не стала «винаходити колесо». Використовуються вже апробовані моделі з досвіду «молодих тигрів». На сьогоднішній день республіка входить в «п'ятдесятку» найбільш економічно розвинених країн світу. У найближчій перспективі - увійти в «тридцятку». Природно, що реалізація подібних амбітних планів передбачає діяльність в умовах конкуренції. Водночас правлячим класом усвідомлюється необхідність захищати внутрішній ринок, підтримуючи вітчизняних виробників. На сьогоднішній день досить непогано йдуть справи із залученням зовнішніх фінансів - вже освоєно $ 300 млрд. Основні країни-інвестори: Голландія, Англія, Швейцарія, США і КНР. На країни Євросоюзу припадає 74% обороту зовнішньої торгівлі Казахстану. До кризи 2008 року середні темпи розвитку країни становили 8-10%. Зараз цей показник дорівнює 4,7%. Нова команда планує довести до 5% і більше. Для цього передбачається сконцентрувати зусилля на допомозі середньому бізнесу, створенні нових робочих місць, виділенні пільгових кредитів для будівництва житла, інших формах стимулювання. Починаючи з 2017 року передбачається поступово в 17 разів збільшити соціальний пакет. Формується «Фонд майбутніх поколінь». Золотовалютний резерв Казахстану становить $ 100 млрд. Зміни не оминули стороною і сільське господарство. Інтенсивно проводиться меліорація. Для села видається пільгова іпотека в 2%. Велика увага приділяється якісному медичному обслуговуванню.

Серйозні зміни не можливі без нових управлінців, знайомих з кращими світовим економічним досвідом. За останні кілька років Казахстаном було направлено 13 000 студентів для навчання в Гарварді, Оксфорді, Кембриджі, Сорбонні та інших престижних університетах. Основний акцент робився на технічні та IT-спеціальності, а також медицину. З «кадрів майбутнього» повернулося 80%, цьому сприяло усвідомлення факту, що завдяки відкритості соціальних ліфтів, саме в сучасному Казахстані талановита молодь може реалізувати свої амбіції. Кадровому питанню приділялася найсерйозніша увага й в самій республіці. Прикладом якісної освіти став Назарбаєв університет, де західна професура проводить навчання на англійській мові, слідуючи найвищим міжнародним стандартам.

Оцінюючи нинішній рівень українсько-казахстанських відносин, Самат Ордабай підкреслив, що їх відрізняє позитивна динаміка. З моменту обрання Президентом України Володимира Зеленського глава казахстанського диппредставництва зустрічався з ним тричі. В ході бесід сформувалося певне уявлення про формат майбутніх відносин між країнами. Пріоритетною залишиться сфера економіки. Співпраця буде здійснюватися під гаслами: «Прагматика, взаємна вигода і взаємна повага». Послу дуже імпонує позиція Володимира Зеленського з цього питання, виражена формулою: «Приїжджайте до нас. Запрошуйте нас».

 
Громадська Організація "Український центр ісламознавства". | Copyright ©2016-2022
Создание и продвижение сайта Разработка и создание сайта - Сайт ЦентрSite Center