logonew2

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ

УКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР ІСЛАМОЗНАВСТВА

img 896587320

11 травня відбулася міжнародна науково-практична конференція "Подолання наслідків тоталітаризму як шлях формування стабільності у Балто-Чорноморському регіоні"

Організаторами заходу виступили Державна установа "Інститут всесвітньої історії НАН України", Міністерство інформаційної політики України, громадські організації "Український центр ісламознавства" та "Інститут геополітичного виміру", а також портал Polonews.

В роботі конференції взяли участь Кудряченко Андрій Іванович, доктор історичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки України, директор ДУ «ІВІ НАН України», шейх Ахмед Тамім муфтій Духовного управління мусульман України, протоієрей Віталій Клос, доктор церковно-історичних наук, проректор з наукової роботи Київської православної богословської академії, митрофорний протоієрей Олекса Петрів, кандидат юридичних наук, керівник департаменту зовнішніх зв’язків Української Греко-Католицької Церкви, Золотухін Дмитро Юрійович, заступник Міністра інформаційної політики України, Яцек Жур, заступник Надзвичайного і Повноважного Посла Польщі в Україні, Лукаш Адамський, віце-директор Центру польсько-російського діалогу та порозуміння доктор головний редактор порталу «Крим і кримські татари», Бебик Валерій Михайлович, доктор політичних наук, голова правління Всеукраїнської асоціації політичних наук, Бекірова Гульнара Тасимівна, кандидат політичних наук, головний редактор порталу «Крим і кримські татари», Кравченко Валерій Вікторович, співробітник Національного інституту стратегічних досліджень, Ягенка Вільчак, журналістка польського часопису «Polityka», Маслак Вадим Олександрович, кандидат економічних наук, радник віце-президента НАН України, Метельова Тетяна Олександрівна, кандидат філософських наук, доцент, заступник директора з наукової роботи ДУ «ІВІ НАН України», Богданович Іван Іванович, кандидат економічних наук, провідний науковий співробітник, доцент, заступник директора з науково-організаційної роботи та загальних питань ДУ «ІВІ НАН України», Солошенко Вікторія Віталіївна, кандидат історичних наук, доцент, учений секретар ДУ «ІВІ НАН України», Толстов Сергій Валеріанович, кандидат історичних наук, доцент, завідувач відділу трансатлантичних досліджень ДУ «ІВІ НАН України», Жангожа Рустем Наільули, доктор філософських наук, доктор політичних наук головний науковий співробітник ДУ «ІВІ НАН України», Шморгун Олександр Олександрович, кандидат філософських наук, доцент, провідний науковий співробітник ДУ «ІВІ НАН України», Аулін Олександр Анатолійович, кандидат філософських наук, старший науковий співробітник ДУ «ІВІ НАН України», президент громадської організації «Український центр ісламознавства»; Мітрофанова Оксана Олександрівна, кандидат політичних наук, старший науковий співробітник ДУ «ІВІ НАН України» та інші. Модератор заходу – Швед В’ячеслав Олександрович, кандидат історичних наук, доцент, завідувач відділу історії країн Азії та Африки ДУ «ІВІ НАН України».

Учасниками міжнародної конференції було обговорено шляхи подолання наслідків спільного історичного минулого країн Балто-чорноморської дуги, що набуває особливої актуальності в контексті загострення безпекової ситуації в регіоні.

Розпочавши конференцію Золотухін Дмитро Юрійович заявив, що в Україні зараз відбувається подолання наслідків тоталітарного минулого через активну модернізацію та розвиток громадянського суспільства. Конкретним механізмом цього процесу є зростання політичної зрілості та відповідальності суспільства, підвищення його ролі в управлінні державою. Також було наголошено на необхідності консолідації зусиль представників країн Балто-чорноморської дуги у боротьбі з російською гібридною агресією, оскільки це є чи не основною перешкодою гармонізації міжнародних відносин та зміцнення системи безпеки регіону. На даний момент Україна акумулювала чи не найбільший досвід в протидії кремлівській пропаганді та готова поділитися ним зі своїми партнерами.

Представники духовенства заявили про повне засудження тоталітаризму у будь яких проявах як в минулому, так і в сучасності, оскільки заперечення цінності особистості протирічить основам всіх авраамічних релігій. Кліриками було наголошено про необхідність вирішувати проблеми регіону виключно мирним шляхом та неприпустимості політизації релігійного фактору, до чого зараз вдаються деякі агресивні країни, керівництво яких готове досягати своїх інтересів військовими методами.

Для України, на думку Кудряченка Андрія Івановича, на даний момент найактуальнішим питанням є модернізація та демократизація держави та розвиток громадянського суспільства, що є можливим за умови подолання тоталітарного минулого. Ефективні технології та методики боротьби з наслідками тоталітаризму були випрацювані та впроваджені в країнах Балтії та Польщі. Саме це нашій країні необхідно запозичити у своїх партнерів для успішного проведення реформ. Демократична, розвинута Україна є необхідним елементом для формування стабільності в Балто-чорноморському регіоні.

Яцек Жур зазначив, що способом подолання наслідків тоталітаризму в спільному минулому країн Балто-чорноморської дуги є солідаризація відносин між народами регіону. Солідарність повинна діяти на двох рівнях: як фундаментальний принцип суспільних відносин в кожній країні та як основа міжнародних відносин. Солідарність має для поляків особливе символічне значення та може послужити механізмом розширення зони стабільності та безпеки в регіоні. Польський дипломат проілюстрував політичну солідарність прикладом дій Президента Республіки Польща Леха Качинського, який у 2008 році ініціював в Тбілісі саміт лідерів країн регіону, на в підтримку грузинського народу, що став жертвою військової агресії Кремля, та звернувся до них з такими словами: зараз Грузія стала жертвою, потім Україна, далі країни Балтії і Польща можуть повторити її долю, якщо не проявлять солідарність у вирішенні цієї проблеми.

Гульнара Бекірова, аналізуючи тоталітарну систему в СРСР, виділила спільні характерні риси більшовицьких злочинів здійснених щодо народів постсоціалістичних країн. Зокрема, такою характерною злочинною практикою сталінського режиму стала примусова депортація кримськотатарського народу. Дослідниця наголосила, що Кремль в різні історичні епохи вдавався до політики терору в Криму, зокрема зараз окупаційна російська влада ігнорує права та свободи жителів півострову систематично проводячи політику репресій на етнічній та релігійній основі.

Лукаш Адамський зазначив, що необхідною умовою гармонізації міжнародних відносин та розвитку стабільності Балто-чорноморської дуги є утримання політиками та громадськими діячами країн регіону від політизації чутливих питань спільного історичного минулого, що особливо стосується подій пов’язаних зі злочинами тоталітаризму. Складні питання минулого повинні вирішуватися в середовищі кваліфікованих професійних істориків з попереднім узгодженням чітких методологічних та аксіологічних засад спільного наукового дискурсу. Така практика дозволить, зокрема, понизити напруження, пов’язане з історичними питаннями у польсько-українських відносинах та не дозволить маніпулювати цими темами для ведення пропаганди.

Повна відео-версія за адресою: https://bambuser.com/v/6728066

Громадська Організація "Український центр ісламознавства". | Copyright ©2016-2022
Создание и продвижение сайта Разработка и создание сайта - Сайт ЦентрSite Center